46. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej.

Zakończyła się 46. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej.

3 lutego 2023 na AGH odbyła się pierwsza część zawodów OOWEiE polegająca na rozwiązaniu testu 50 pytań, a w dniach 23-24 lutego 2023 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, druga część obejmująca etap praktyczny, a następnie finał polegający na odpowiedzi ustnej przed komisją konkursową na wylosowany zestaw 3 pytań. Zawody były rozgrywane w 7 grupach tematycznych. 6 uczniów naszej szkoły zostało po części praktycznej zakwalifikowanych do finału, w którym zdobyli 5 tytułów laureata i jeden tytuł finalisty. Aż w trzech kategoriach nasi reprezentanci zwyciężyli,  zajmując pierwsze miejsca.

Szczególne gratulacje dla Mateusza Kotarby z klasy 4E3 najlepszego w grupie automatyki. Mateusz uzyskał najwyższy wynik testu, a następnie jako jedyny zdobył maksymalną liczbę punktów za oba zadania praktyczne i otrzymał maksymalną ocenę za odpowiedź ustną.

Równie spektakularny sukces udało się osiągnąć Antoniemu Woźniakowi z klasy 3Ia, który wygrał zawody w najsilniej obsadzonej grupie informatycznej. Podobnie jak Mateusz prowadził po teście, a po kolejnych etapach tylko powiększał swoją przewagę wyprzedzając ostatecznie drugiego zawodnika o 10 punktów.

Dominację w grupie elektroniki i informatyki medycznej potwierdził Rafał Kmiotek z klasy 4Ec, który w ubiegłym roku był drugi, a w tym został zwycięzcą. Zarówno test, jak i część praktyczna poszły mu tak świetnie, że jeszcze przed odpowiedzią ustną (odpowiadał jako ostatni) był już pewien wygranej.

W gronie laureatów znaleźli się również Paweł Bukowiec z 4Ec w grupie elektroniki i informatyki medycznej oraz Antoni Markowski z 4E3 w grupie elektrycznej. Obaj zajęli wysokie trzecie miejsca w swoich kategoriach.

Tytuł finalisty zdobył Bartłomiej Świtalski z klasy 4Ec w grupie elektronicznej.

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody, a zwycięzcy również pamiątkowe statuetki Stafana Banacha, patrona szkoły-gospodarza olimpiady. Najważniejszą nagrodą dla laureatów i finalistów jest zdobycie indeksów na wszystkie kierunki AGH oraz wiele kierunków innych uczelni technicznych, a dla tych, przed którymi są jeszcze egzaminy zawodowe zwolnienie z części pisemnej z wynikiem 100%.