Struktura Samorządu Uczniowskiego
- W poszczególnych klasach działają Samorządy Klasowe, które składają się z:
- przewodniczącego,
- zastępcy przewodniczącego,
- skarbnika.
- Członkowie wszystkich Samorządów Klasowych tworzą Konwent Uczniowski, który podejmuje uchwały na drodze głosowania po zasięgnięciu opinii w klasach.
- Organem wykonawczym Konwentu Uczniowskiego jest Rada Uczniowska. Rada Uczniowska składa się z:
- przewodniczącego,
- zastępcy przewodniczącego,
- dwóch skarbników,
- rzecznika praw uczniów,
- trzech członków komisji porządkowej.
- Członkowie Rady Uczniowskiej są wybierani spośród całej społeczności uczniowskiej w tajnych wyborach powszechnych. O wyborze do Rady Uczniowskiej decyduje kolejna liczba głosów, jaką otrzymali poszczególni kandydaci. Kadencja Rady Uczniowskiej trwa 3 lata.
- Konwent Uczniowski i Rada Uczniowska tworzą Samorząd Uczniowski.
- Samorząd Uczniowski spotyka się raz na miesiąc. Na pierwszym spotkaniu we wrześniu Samorząd Uczniowski zatwierdza plan pracy na dany rok przygotowany przez Radę Uczniowską.
- Zadania Samorządu Uczniowskiego:
- organizacja uroczystości szkolnych,
- organizacja działalności kulturalnej,
- organizacja samopomocy koleżeńskiej,
- przydział i nadzorowanie zadań przydzielonych poszczególnym klasom,
- działalność gospodarcza (np.: zbiórka makulatury, organizacja dyskotek).
- Każdy uczeń ma prawo zostać wybranym do Samorządu Uczniowskiego, jak również wziąć czynny udział w wyborach do Rady Uczniowskiej.
- W przypadku ukończenia szkoły lub rezygnacji ucznia z pracy w Radzie Uczniowskiej, przed upływem kadencji, na jego miejsce powołany zostaje członek Konwentu Uczniowskiego wyłoniony w tajnych wyborach.
- Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego nie powinien być członkiem Rady Szkoły. Przedstawiciele uczniów wchodzących w skład Rady Szkoły biorą udział w zebraniach Samorządu Uczniowskiego.
- Rada Uczniowska utrzymuje stały kontakt z Dyrekcją i Radą Szkoły. Koordynuje wszelkie przedsięwzięcia podejmowane przez Konwent Uczniowski, egzekwuje terminowe ich wykonanie, opiniuje i poręcza za uczniów. Rada Uczniowska w czerwcu przedstawia propozycję do planu pracy szkoły na nowy rok.
- Rzecznikiem Praw Ucznia jest uczeń uczęszczający co najmniej do klasy drugiej. Jego kadencja może trwać do ukończenia przez niego szkoły lub do jego wcześniejszej rezygnacji z funkcji.
- Rzecznik Praw Ucznia jest wybierany w tajnych wyborach powszechnych.
- Do Rzecznika może się zwrócić każdy uczeń w sprawach szkolnych, a obowiązkiem Rzecznika jest rozpatrzenie i zwrócenie się do odpowiednich organów szkoły.
- W czerwcu Komisja Rewizyjna wyłoniona z Konwentu Uczniowskiego przeprowadza kontrolę działalności skarbników i Rady Uczniowskiej, wnioski poddaje pod głosowanie Samorządu Uczniowskiego.
- Opiekuna Samorządu Uczniowskiego wybiera Rada Uczniowska.
- Na prośbę dyrektora szkoły przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego są upoważnieni do wyrażania opinii o pracy nauczyciela.