Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie UPPER - SECONDARY SCHOOLS OF COMMUNICATIONS

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2021”.


Zasoby SSK

siec

Sieć ZSŁ dzieli się na dwie części połączone w punkcie antoni/rtr: "skrzydło biblioteki" (odcinek do komputera lib) i "skrzydło pracowni" (odcinek do komputera kujon9). Skrzydło biblioteki liczy dużo ponad 100m kabla i łączy 4 komputery, a skrzydło pracowni ma długość niecałych 100m i łączy 13 komputerów.

Komputer lib.tl.krakow.pl znajduje się w budynku głównym szkoły, zaś pozostałe komputery znajdują się w budynku warsztatów i laboratorium. W związku z tym odcinek kabla lib-ptt znajduje się na zewnątrz, co powoduje dużą zależność stanu naszej sieci od warunków atmosferycznych. Przy temperaturze poniżej -10 ºC konieczne jest odłączenie tego odcinka lub skrzydła pracowni.

Do sieci Internet podłączeni jesteśmy łączem stałym o przepustowości 19200 bps, zależnym w dużej mierze od temperatury powietrza, ilości opadów i (jak twierdzą niektórzy użytkownicy) od ilości robót drogowych znajdujących się na jego trasie. Najlepiej funkcjonuje przy temperaturze ok. 20 ºC i lekkim zachmurzeniu, ale największą przepustowość uzyskaliśmy przy temperaturze poniżej -10 ºC i niewielkich opadach śniegu. W razie jego awarii Telekomunikacja Polska S.A. naprawia je w rekordowym tempie od 2 do 25 dni...

Nasz modem, to pożyczony ZyXEL o prędkości 19200 bps + kompresja. Czasami zrywa połączenie ze światem zewnętrznym i jedyną radą na to jest jego wyłączenie i ponowne włączenie. Poza tym trzeba bardzo uważać, aby go nie przegrzać, bo może zacząć "gubić" pakiety. W związku z tym trzymamy go zdala od źródeł ciepła i w pozycji pionowej dla lepszego chłodzenia.

lib.tl.krakow.pl - poczciwa AT-ka 12 MHz z VGA Mono, twardym dyskiem 40 MB i stacją dyskietek 5.25", którą trzeba zamykać np. kombinerkami, bo uchwyt tak się już wyrobił, że obraca się wokół własnej osi (fizyczne zabezpieczenie antywirusowe, ale nieskuteczne). Opisany wcześniej "słaby punkt" sieci na odcinku lib-ptt powoduje "gubienie" od 10% do 50% pakietów przesyłanych na tym odcinku, a co za tym idzie dosyć częste "zawieszanie się" sesji telnetu. Pomimo tego jest to najbardziej oblegany terminal (najlepiej dostępny z racji znajdowania się w czytelni), z którego jest ok. 50% wszystkich logowań. W "godzinach szczytu" korzysta z niego od 3 do 7 osób jednocześnie (każdy użytkownik naciska kilkanaście klawiszy i przekazuje klawiaturę następnej osobie). Planujemy również podłączenie drugiego komputera znajdującego się w czytelni o podobnej konfiguracji (różnica polega na tym, ze tam stację dyskietek trzeba mocno docisnąć z góry), ale po pierwsze brakuje nam karty sieciowej, a po drugie wzmacniacza sygnału, ponieważ limit długości kabla jest przekroczony.

ptt.tl.krakow.pl - pochodzenie nazwy jest nieznane. Komputer 486SX/33 z 4 MB RAM, VGA Color, twardym dyskiem 200-400 MB i stacją 3.5". Jako terminal jest bardzo rzadko wykorzystywany, ponieważ jest pilnie strzeżony przez nauczycieli pracowni elektrycznej (zabezbieczenie dostępu hasłem w BIOSie).

ludwik.tl.krakow.pl - najlepszy komputer w szkole (486DX4/100 PCI z 8 MB RAM, Trident SVGA 1MB, HDD 850MB, FDD 3.5", CD-ROM Sony CDU55A, Sound Blaster) wykorzystywany przez nauczycieli pracowni elektronicznej w celach "służbowych", a także jako stacja robocza sieci. Jest włączony przez 5 dni w tygodniu od 7:00 do 17:00, a także w soboty i w niedziele w czasie zajęć wydziału zaocznego. Jako jedyny komputer w naszej sieci posiada zawsze najnowsze wersje oprogramowania sieciowego od telnetu, poprzez programy pocztowe, przeglądarki newsów i klientow FTP, a skończywszy na "Netszkapie" i programach obsługujących różne nowinki sieciowe (np. Internet Radio). Zalogowania z tego komputera stanowią od. 15% do 30% wszystkich zalogowań na nasz serwer. Jego nazwa pochodzi od imienia jednego z nauczycieli.

antoni.tl.krakow.pl - nasz poczciwy serwer "Made in ZSŁ", czyli 486DX2/66 VLB z 16MB RAM, HDD 850 MB, FDD 3.5", CD-ROM Sony CDU55A, karta graficzna SVGA Cirrus Logic 1MB, która po nieodpowiednim odwołaniu się do niej potrafi tak "zawiesić" cały serwer, że pomóc może tylko "zimny reset", a w krytycznych sytuacjach wyłączenie i ponowne włączenie komputera. Nazwa pochodzi od imienia dyrektora naczelnego ZSŁ - pomysł jednego z użytkowników.

rtr.tl.krakow.pl - nasza bramka na świat. Jego konfiguracja, to 486SX/25 z 4 MB RAM, HDD 40 MB, VGA Mono, stacja 5.25". Nic dodać, nic ująć.

zombie.tl.krakow.pl (dawny rcz.tl.krakow.pl) - komputer 486SX/33 z dyskiem ok. 400MB i pamięcią 4MB, wykorzystywany głównie w trakcie zajęć na pracowni urządzeń informatyki. Jego nazwa wywodzi się z tego, że jest to jedyny komputer w naszej sieci, na którym notorycznie "znika" wszelkie oprogramowanie do Internetu (łącznie z driverami do karty sieciowej) z bliżej nie wyjaśnionych przyczyn.

antek.tl.krakow.pl i gst.tl.krakow.pl - dwie AT-ki z dyskami 40 MB i kartami Hercules. Komputery znane zaledwie przez ok. 20-30% użytkowników. Jak na razie nie mam jeszcze zbyt wyrobionego zdania o nich, więc ograniczę się do wyjaśnienia nazw. Podobnie, jak w przypadku ludwika pochodzą one od nauczycieli.

kujon1.tl.krakow.pl do kujon9.tl.krakow.pl - komputery od 286/12 z HDD 40 MB do 486SX/25 z 4 MB RAM i HDD 360 MB. Wszystkie znajdują się na pracowni informatycznej i są wykorzystywane głównie podczas zajęć z informatyki oraz w czasie kursów "Obsługi komputera" i "Korzystania z sieci Internet" prowadzonych przez Zespół Szkół Łączności. Jeśli nadchodzi czas wolnego dostępu do tych komputerów i każdy użytkownik może z nich korzystać, to przy każdym "kujonie" zasiada od 2-4 osób i następuje zajęcie wszystkich dostępnych linii tty (ok. 40.) naszego serwera, współczynnik load average osiąga w porywach wartość 25.00-30.00, dwardy dysk na serwerze przestaje się zatrzymywać i zaczyna wydawać dzwięki podobne do piły elektrycznej. Ilość uruchomionych połączeń FTP ze światem zewnętrznym dochodzi do 20, dioda RXD na modemie przestaje mrugać i zaczyna świecić w sposób ciągły, aż do momentu "zatknia" się modemu lub łącza. Trzeba wtedy "zrestartować" modem i wszystko od nowa rusza "pełną parą"... W takich momentach serdecznie współczuje każdemu, kto próbuje połączyć się z naszą szkołą np. w celu przeglądnięcia stron WWW. Nazwy "kujonów" pochodzą od publicznych kont o tych samych nazwach, wykorzystywanych przez początkujących użytkowników i w czasie w/w kursów.

W latach od marca 1996 do czerwca 1997 szkolny serwer gromadził oprogramowanie opisywane w dodatku do Gazety w Krakowie - "Komputery i biuro".