Motorola Science Cup 2024

Sukces uczniów Technikum Łączności w ogólnopolskim konkursie Motorola Science Cup


 6 czerwca 2024 r. odbył się finał konkursu Motorola Science Cup, w którym wzięło udział 10  pięcioosobowych drużyn z całej Polski. Dwie grupy z naszej szkoły wywalczyły 2 i 3 miejsce, ustępując jedynie zespołowi z Gdańska. 
Drużyna Świderki w składzie: Bartosz Kaczor ( 3Ib), Karol Ciurej, Stanisław Dębicki, Michał Karp oraz Karol Ostrówka (wszyscy z klasy 3P) zajęła 2 miejsce, a zespół Paczka Chrupów: Franciszek Jurkowski (4P), Michał Pacia, Bartosz Płaza, Wiktor Siwecki i Mateusz Wojda (3P) – 3 miejsce. 
Do udziału w konkursie zainspirował i zachęcił młodzież na swoich lekcjach w ubiegłym roku Pan Wacław Świdrak (+). W ramach pierwszego etapu musieli rozwiązać test online, a w kolejnym opracowali projekt Gry wektorowe, polegający na zrobieniu własnego, prostego silnika gier i zaprogramowania w nim 3 klasycznych gier arcade: Asteroids, Tempest i Battlezone. Efekty pracy zostały docenione i utorowały chłopcom drogę do finału. 
6 czerwca 10 najlepszych drużyn z całej Polski, wyłonionych po drugim etapie konkursu, rywalizowało ze sobą w formie teleturnieju Va Banque, w którym trzeba było popisać się wiedzą ogólną oraz specjalistyczną z różnych dziedzin: matematyki, fizyki, astronomii, programowania, bezpieczeństwa w sieci, historii Motoroli oraz kilku innych. Dodatkowym wyzwaniem była rywalizacja sportowa: rzut dyskiem, bieg z monitorem oraz gra w bule.
Działając zespołowo, wspierając się nawzajem, a także wykazując refleksem, strategią oraz przede wszystkim rozległą wiedzą, nasi uczniowie zaprezentowali się imponująco. Otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, zdobyli uznanie i dobrze się przy tym bawili. Szczególnie wzruszającą chwilą było jednak wspomnienie podczas rozdania nagród śp. Pana Profesora Wacława Świdraka i wyrażenie przez jednego z uczniów wdzięczności za inspirację i pomoc w przygotowaniu do konkursu.


Tekst i fot. Agnieszka Kozłowska