Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie UPPER - SECONDARY SCHOOLS OF COMMUNICATIONS

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2015”.


Koła zainteresowań

Koło Naukowe ABB skupia się na identyfikacji ciekawych obszarów naukowych oraz realizacji projektów badawczych we współpracy ze studentami oraz uczniami szkół technicznych.

Koło Naukowe ABB udostępnia optymalne warunki do technicznego rozwoju i spełniania się w pasji poprzez możliwość prowadzenia badań naukowych pod okiem pracowników naukowych Korporacyjnego Centrum Badawczego. Najważniejszą częścią Koła Naukowego są kilkuosobowe Zespoły Projektowe, które składają propozycje innowacyjnych, awangardowych projektów w jednym z poniższych tematów:

 • Elektroenergetyki
 • Energoelektroniki
 • Automatyki i Diagnostyki Przemysłowej
 • Inżynierii Materiałowej i Nanotechnologii
 • Systemów Informatycznych
 • Elektroniki, Informatyki i Mechaniki

Chęć udziału w V edycji Koła Naukowego ABB należy zgłaszać wypełniając formularz, dostępny na stronie pl.abb.com/kolonaukowe. Lista najciekawszych projektów zostanie ogłoszona 30 grudnia 2016 r., a wyłonione Zespoły Projektowe rozpoczną pracę 1 lutego 2017 r. IV edycja Koła Naukowego ABB zostanie zakończona 1 listopada 2017 r. podsumowaniem uzyskanych wyników.

W ostatnich dwóch edycjach zespoły projektowe Technikum Łączności realizowały następujące projekty Koła Naukowego ABB:

 • Ramię dla egzoszkieletu roboczo-konstrukcyjnego – Sylwester Łach, Sebastian Gumula, Bartosz Śmietana
 • Dalmierz radiowy i systemu nawigacji krótkiego zasięgu – Mikołaj Wielgus

Na każdym etapie działalności Koła Naukowego Zespoły Projektowe mogą liczyć na pomoc swoich Opiekunów – pracowników naukowych Korporacyjnego Centrum Badawczego, którzy zapewnią profesjonalna pomoc w realizacji projektów, w tym dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów.

Szczegółowe informacje oraz niezbędne formularze znajdują się na stronie Koła Naukowego ABB pl.abb.com/kolonaukowe.

CHÓR SZKOLNY ZSŁ - opiekun: mgr Jadwiga Wrońska. Jeśli lubisz śpiewać nie zastanawiaj się długo! Nie musisz mieć umiejętności solisty ani wyjątkowego doświadczenia. Ciekawy repertuar, cotygodniowe krótkie próby, poznawanie różnych gatunków muzycznych i wpisanie się w życie szkoły! Koniecznie zgłoś się już dziś! Nie będziesz żałować!

KOŁO OLIMPIJSKIE - opiekun: mgr inż. Andrzej  Łanuszka Zajęcia przygotowują uczniów do startu w olimpiadach: Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej "Euroelektra", Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej oraz Olimpiady Wiedzy Technicznej. Tradycją Zespołu Szkół Łączości stało się zajmowanie czołowych miejsc w tych olimpiadach przez naszych uczniów.

KOŁO ELEKTRONICZNE - opiekun: mgr inż. Michał Okrajni „Projektowanie i programowanie systemów mikroprocesorowych" - to główny temat zajęć podczas których zajmować się będziecie takimi zagadnieniami jak:

 • Programowanie mikrokontrolerów AVR, PIC, 8051
 • Projektowanie prostych układów z mikrokontrolerami tj.:  zegar, termometr, sterowanie silnikiem DC, sterowanie silnikiem krokowym, sterowanie przekaźnikami, układy czasowego załączania- wyłączania urządzeń, termostaty programowalne, układy do wyświetlania LED itp.

KOŁO LEGO MINDSTORMS - opiekun: mgr inż. Andrzej Płachta. Członkowie koła zajmują się konstrukcją i programowaniem robotów. Aktualnie mają do dyspozycji 5 zestawów 8547 LEGO® MINDSTORMS® NXT 2.0

W skład każdego zestawu wchodzi:

 • kostka NXT z 32-bitowym procesorem
 • 3 serwomotory z wbudowanymi czujnikami obrotu
 • czujnik koloru
 • dalmierz ultradźwiękowy
 • 2 czujniki dotyku
 • 612 klocków serii LEGO TECHNICS

Zestawów LEGO Mindstorms nie trzeba specjalnie reklamować żadnemu miłośnikowi robotyki. Jeszcze nigdy projektowanie, konstruowanie i programowanie robotów nie było tak proste i nie dawało tyle radości. Wszystko to dzięki połączeniu klocków LEGO z najnowocześniejszą technologią cyfrową.

KOŁO GEOGRAFICZNE - opiekun: mgr Barbara Wakszyńska. Zajęcia związane są z przygotowaniem uczniów do matury z geografii.Organizowane są też wyjścia na wykłady dla maturzystów na Uniwersytet Pedagogiczny. Zaplanowane są wyjścia:

 • do Muzeum Geologicznego na wystawę „Budowa geologiczna regionu krakowskiego”,
 • do rezerwatu geologicznego Bonarka.

KOŁO PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - opiekun: mgr Barbara Wakszyńska. ( zajęcia we wtorki) oferuje młodzieży:

 • przygotowanie  do Olimpiady Przedsiębiorczości
 • konsultacje dla zespołów uczestniczących w Szkolnej   Internetowej Grze giełdowej
 • warsztaty, szkolenia organizowane przez organizacje pozaszkolne
 • spotkania z przedsiębiorcami
 • wycieczki do wybranych firm współpracujących z ZSŁ
 • pomoc w sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych

KOŁO BIOLOGICZNE - opiekunowie: mgr Danuta Gajek i mgr Halina Flis-Paciorek. W zajęciach uczestniczą uczniowie z klas maturalnych, którzy pogłębiają swoją wiedzę biologiczną, a także rozwiązują testy i arkusze maturalne. Tematyka zajęć obejmuje:

 1. budowę i rolę komórki,
 2. tkanki,
 3. układy narządów człowieka;
  1. pokarmowy,
 4. oddechowy,
  1. krążenie,
  2. wydalanie,
  3. rozmnażanie,
  4. układ nerwowy i hormonalny
 5. Genetykę
 6. Ewolucję

KOŁO HISTORYCZNE - opiekunowie: mgr Tomasz Popiołek i mgr Tadeusz Januszek. Zajęcia przygotowują zainteresowanych do udziału w konkursach historycznych, umożliwiają poszerzenie wiedzy z wybranego przez uczniów zakresu, jak również powtórzenie materiału do matury. Uczestnicy zapoznawani są z materiałami źródłowymi, audio, filmami, stronami WWW, programami multimedialnymi, materiałami CKE. Fakultet z historii dla maturzystów odbywa się w sali 114 w każdy poniedziałek w godz. 9.00-11.00. Zajęcia koła historycznego odbywają się w środy od 14.40 w sali 114 

KOŁO REDAKTORÓW GAZETKI SZKOLNEJ - opiekun: mgr Bogusław Bogusz. „Margines” jest gazetką szkolną redagowaną przez uczniów ZS . Na jego łamach publikowane są artykuły o różnorodnej tematyce związanej z zainteresowaniami autorów. Można tu znaleźć np.: recenzje płyt, książek, filmów, relacje z ważnych wydarzeń kulturalnych, zapis obserwacji dotyczących życia szkoły, a także teksty literackie – wiersze, nowele, opowiadania. Spotkania zespołu redakcyjnego poświęcone są dyskusji nad tekstami przeznaczonymi do druku oraz korekcie przygotowywanych materia ów. Mają także na celu doskonalenie warsztatu dziennikarskiego. Poznaniu pracy profesjonalnej gazety służy a wizyta koła redaktorów gazetki szkolnej w redakcji „Dziennika Polskiego” w grudniu 2008 roku. Jesienią 2008 roku przygotowany został specjalny numer „Marginesu”, który wziął udział w konkursie „Pamięć o odsieczy wiedeńskiej” zorganizowanym przez Zamek Królewski na Wawelu i redakcję „Dziennika Polskiego”. „Margines” znalazł się w wąskim gronie laureatów konkursu, w którym uczestniczy o kilkadziesiąt szkół z całej Małopolski. Wersję elektroniczną „Marginesu” można znaleźć na stronie internetowej Koła Medialnego ZSŁ.

KOŁO SZACHOWE – opiekun: mgr Paweł Najman. Od 6 lat w szkole organizowane są kilkunastoetapowe turnieje szachowew których biorą udział nie tylko uczniowie, lecz również nauczyciele i Pan Dyrektor T. Piszkowski. Gorąco zapraszam wszystkich miłośników królewskiej gry. Harmonogram rozgrywek oraz wszystkie szczegółowe informacje będą podawane na bieżąco. Najbliżesz terminy koła :  13.10, 10.11, 24.11 godz. 15:00 Sala:111 . Turnieje 06.10, 27.10, 03.11, 17.11

KOŁO PROMOCJI SZKOŁY - opiekun mgr Marta Stefańczyk. Propozycja dla ambitnych i wytrwałych! Promowanie ZSŁ jest nie tylko przyjemnością i zaszczytem, ale wymaga również dużego zaangażowania i nieco poświęcenia. Jednak ci, którzy się zdecydowali reprezentować naszą szkołę na targach edukacyjnych, wyjazdach do gimnazjów czy podczas Dni Otwartych, na pewno tego nie żałują. Oprócz poznawania szkoły „od podszewki" uczymy się zasad komunikacji międzyludzkiej i trenujemy siłę perswazji. Ćwiczymy dykcję i autoprezentację. Umiejętności i doświadczenie zdobyte podczas tych zajęć, a potem wyjazdów, owocują niezachwianą pewnością siebie, poczuciem własnej wartości i świadomością, że w ten sposób wpływamy na decyzję wielu gimnazjalistów. Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej o nas zapraszamy na stronę naszego koła

KOŁO MEDIALNE – opiekun mgr Marta Stefańczyk. Zajęcia mają na celu dokumentowanie życia naszej szkoły i miasta. Próbujemy różnych form aktywności dziennikarskiej (recenzje, relacje, sprawozdania, wywiady, reportaże, audycje, reklamy). Łapiemy na gorąco wydarzenia w obiektywie aparatu i publikujemy najwięcej zdjęć z wydarzeń związanych z ZSŁ. Projekty logo, stron internetowych, banerów, butonów, identyfikatorów - oto niektóre z naszych specjalności. Prowadzimy własną stronę internetową, która obejmuje również działalność Koła Promocji Szkoły. Tam znajdziecie więcej informacji na temat Koła Medialnego http://centrum.tl.krakow.pl

KOŁO FILMOWE – opiekun mgr Dorota Madej. Miłośników dobrego kina i ciekawych dyskusji przy kawie zapraszamy na spotkania odbywające się raz w miesiącu w soboty o godz. 9.00 w bibliotece. O terminy ustalane na bieżąco prosimy pytać opiekuna.

KOŁO TURYSTYCZE - Kadrę Koła Turystycznego stanowią Przewodnicy Beskidzcy: mgr Maciej Aleksandrowicz oraz Przewodnik po Krakowie i Okolicach mgr Ewa Artymiuk-Kocoł. Koło Turystyczne kontynuuje działania Samodzielnego Szkolnego Oddziału PTTK, który powstał przy Zespole Szkół Łączności z inicjatywy p. Janusza Korosadowicza. W ramach zajęć organizowane są rajdy szkolne, spotkania z przewodnikami, taternikami, alpinistami oraz osobami uprawiającymi inne rodzaje turystyki (kajakarstwo, turystyka rowerowa itp.) Młodzież uczestniczy też w spotkaniach organizowanych przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej. Organizowane są wycieczki po Krakowie i okolicach, a także dalsze - po województwie małopolskim. W okresie zimowym Koło organizuje wyjazdy na narty (zjazdowe i biegowe).

Zapraszam uczniów Technikum Łączności nr 14 na kółka programistyczne i algorytmiczne 
prowadzone na terenie ZSŁ oraz w V LO im. Witkowskiego w Krakowie (ul. Studencka 12). 
Zajęcia będą prowadzone na różnych stopniach trudności, dla początkujących i zaawansowanych 
programistów. Głównym zadaniem kółek jest nauka programowania w języku C++ oraz podstaw 
algorytmiki i przygotowanie uczniów do startu w rozmaitych konkursach informatycznych, w tym w 
Olimpiadzie Informatycznej dla szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie zainteresowani udziałem w zajęciach proszeni są o zapisanie się na odpowiednich 
listach w sekretariacie w młodzieżowym na pierwszym piętrze budynku głównego ZSŁ w terminie do 
poniedziałku 06.10.2014r.
Lista kółek:
KÓŁKO PROGRAMISTYCZNE W C++ DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Kółko przeznaczone jest dla uczniów, którzy nie mają doświadczenia w programowaniu w C++ lub ich 
doświadczenie jest w ich mniemaniu niewielkie. Będziemy uczyć się podstaw języka i rozwiązywać 
proste problemy programistyczne. Zajęcia będą odbywać się w soboty o godz. 9:00 w sali 15i. 
Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 października.
KÓŁKO ALGORYTMICZNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Kółko przeznaczone jest dla uczniów, którzy chcą nauczyć się podstaw algorytmiki. Będziemy uczyć 
się elementarnych algorytmów i rozwiązywać proste problemy algorytmiczne. Nie zakładamy u 
uczestników żadnego doświadczenia w tej dziedzinie.
Zajęcia będą odbywać się w piątki o godz. 7:30 w Sali INFI (internat ZSŁ, parter). Pierwsze spotkanie 
odbędzie się 10 października.
KÓŁKO ALGORYTMICZNE DLA ZAAWANSOWANYCH
Na to kółko zapraszamy uczniów posiadających już pewną wiedzę w dziedzinie algorytmiki i 
programowania. Będziemy przede wszystkim poznawać użyteczne algorytmy, rozwiązywać zadania i 
przygotowywać się do Olimpiady Informatycznej.
Zajęcia będę odbywać się w środy o godz. 14:00 w Sali 215. Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 
października.
KÓŁKO ALGORYTMICZNE W V LO
Będą to zajęcia dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych prowadzone w pracowni 
komputerowej w V LO (ul. Studencka 12). Uczniowie ZSŁ mogą w nich uczestniczyć bez potrzeby 
zapisywania się na żadną listę. Zajęcia będą odbywać się w soboty o godz. 11:00. Pierwsze zajęcia 
odbędą się 4 października.
ZAPRASZAM WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH!
Podpisał Andrzej Dyrek – nauczyciel V LO w Krakowie

KOŁA INFORMATYCZE
Zapraszam uczniów Technikum Łączności nr 14 na kółka programistyczne i algorytmiczne prowadzone na terenie ZSŁ oraz w V LO im. Witkowskiego w Krakowie (ul. Studencka 12). Zajęcia będą prowadzone na różnych stopniach trudności, dla początkujących i zaawansowanych programistów. Głównym zadaniem kółek jest nauka programowania w języku C++ oraz podstaw algorytmiki i przygotowanie uczniów do startu w rozmaitych konkursach informatycznych, w tym w Olimpiadzie Informatycznej dla szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie zainteresowani udziałem w zajęciach proszeni są o zapisanie się na odpowiednich listach w sekretariacie w młodzieżowym na pierwszym piętrze budynku głównego ZSŁ
Lista kółek:

KÓŁKO PROGRAMISTYCZNE W C++ DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Kółko przeznaczone jest dla uczniów, którzy nie mają doświadczenia w programowaniu w C++ lub ich doświadczenie jest w ich mniemaniu niewielkie. Będziemy uczyć się podstaw języka i rozwiązywać proste problemy programistyczne.

KÓŁKO ALGORYTMICZNE DLA POCZĄTKUJĄCYCH Kółko przeznaczone jest dla uczniów, którzy chcą nauczyć się podstaw algorytmiki. Będziemy uczyć się elementarnych algorytmów i rozwiązywać proste problemy algorytmiczne. Nie zakładamy u uczestników żadnego doświadczenia w tej dziedzinie.
KÓŁKO ALGORYTMICZNE DLA ZAAWANSOWANYCH Na to kółko zapraszamy uczniów posiadających już pewną wiedzę w dziedzinie algorytmiki i programowania. Będziemy przede wszystkim poznawać użyteczne algorytmy, rozwiązywać zadania i przygotowywać się do Olimpiady Informatycznej.
KÓŁKO ALGORYTMICZNE W V LO Będą to zajęcia dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych prowadzone w pracowni komputerowej w V LO (ul. Studencka 12). Uczniowie ZSŁ mogą w nich uczestniczyć bez potrzeby zapisywania się na żadną listę.
ZAPRASZAM WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH! Andrzej Dyrek – nauczyciel V LO w Krakowie

KLUB JĘZYKA ANGIELSKIEGO. W poniedziałki w godzinach 13:55 do 14:40 w sali 207. Klub Języka Angielskiego  - THE English Club. Ćwiczymy i poszerzamy słownictwo, rozmawiamy w języku angielskim na ciekawe tematy. Zapraszamy już od 6 października. Dodatkowe informacje u p. Ewy Bonior i p. Piotra Piekarskiego (czwartki od 14:50 do 15:30 w sali 207.).

We speak English only, come and join us, have fun!

KONSULTACJE MATEMATYCZNE - p. mgr Elżbieta Ziaja prowadzi konsultacje dla maturzystów przygotowujące do egzaminu dojrzałości na poziomie rozszerzonym.

KONSULTACJE INFORMATYCZNE - p. mgr Grzegorz Stadnik będzie prowadzić dla maturzystów konsultacje przygotowujące do egzaminu maturalnego z informatyki. Spotkania będą odbywały się we wtorki od godz. 16.15 w sali 16i od października do grudnia.

SKS